nisyros

Επικοινωνήστε με το συντάκτη του ψηφίσματος

Αυτό το θέμα συζήτησης δημιουργήθηκε αυτόματα από την αίτηση nisyros.


Επισκέπτης

#26 Re: Re: Re: ΚΑΕΛΙΑ

2011-04-23 16:21

#21: ΕΛΙΤΘΑΣ - Re: Re: ΚΑΕΛΙΑ

Η ασχετοσύνη σου δεν έχει όρια. Η γεωθερμία δεν έχει καμμιά σχέση με φωτοβολταϊκά και ανρμογεννήτριες γιατί από αυτή έχεις όση ισχύ θέλεις τη στιγμή που το θέλεις. Αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για τη Νίσυρο ψάξε να μάθεις και μην αφήνεις τρεις - τέσσερεις αυτοαποκαλούμενους οικολόγους να σε σέρνουν

Ευθύμιος
Επισκέπτης

#27 να τη κάνει ο δήμος με κοινή εταιρεία με τη ΔΕΗ

2011-04-23 16:23

ΕΛΙΤΘΑΣ
Επισκέπτης

#28 Re: Re: Re: Re: ΚΑΕΛΙΑ

2011-04-23 18:30

#26: - Re: Re: Re: ΚΑΕΛΙΑ

Λειτουργείς πολύ γρήγορα κι αυτό δυσκολεύει τά πράγματα νά γίνεσαι πιστευτός νονός μου καί τή μιά νά μέ βαφτίζεις άσχετο, τήν άλλη ότι δέν ενδιαφέρομαι πραγματικά γιά τήν Νίσυρο καί στή συνέχεια ότι παρασέρνομαι από αυτιαποκαλούμενους ( άλλο βαφτιστήρι εδώ) οικολόγους.

Ακου λοιπόν:Δέν μ ενδιαφέρει πότε τήν θέλεις εσύ τήν ισχύ καί πότε τήν χρειάζεσαι.Αυτό είναι πρόβλημα σου καί κοίτα νά τό λύσεις μέ δικά σου μέσα κι άν χρειαστεί μήν λειτουργήσεις ποτέ σου aircondition ή πλυντήριο  ή κουζίνα, θυσίασε κάτι από σένα γιά σένα κι όχι θυσιάζοντας ένα νησάκι, πού κανένας, μήν ονομάσω, δέν ενδιαφέρθηκε νά μελετήσει τήν αύξηση τών καρκινοπαθήσεων,κατάλαβες; Οσον αφορά το  άν ενδιαφέρομαι γιά τήν Νίσυρο, αυτό μόνο σού λέω: είμαι πεπεισμένος ότι η γεωθερμία θά είναι ολέθρια γιά τό νησί μου, πού άν γίνει κι είμαι ζωντανός, θά περάσει πάνω από τό πτώμα μου.Αυτό ίσως ακούγεται σχήμα λόγου αλλά όχι μόνο δέν είναι, απεναντίας διαπιστώνω ότι σχεδόν όλοι εδώ αυτή τήν απόφαση έχουμε.Δέν είμαι διατεθειμένος νά βλέπω νά θυσιάζονται τόποι κι άνθρωποι, μόνο καί μόνο γιά τά συμφέροντα.

ΕΛΙΤΘΑΣ
Επισκέπτης

#29 Re: να τη κάνει ο δήμος με κοινή εταιρεία με τη ΔΕΗ

2011-04-23 18:32

#27: Ευθύμιος - να τη κάνει ο δήμος με κοινή εταιρεία με τη ΔΕΗ

Βιάστηκες νά προσδιοριστείς.Δέν θά πάρουμε,χορτάσαμε από τέτοια.

Συνέχισε νά ονειρεύεσαι καί ξαναδιάβασε αυτά πού έγραψα.Καλή Ανάσταση.

-
Επισκέπτης

#30

2011-04-23 18:43

it is sad that they sacrifice our environment for their monetary games. nisyros is a true paradise. i am sad every time i come again and see something else covered in cement. i am sure their must be another way to produce electricity. far away from this paradise island.
Νισύριος
Επισκέπτης

#31 Re: Re: Re: ΚΑΕΛΙΑ

2011-04-23 19:53

#21: ΕΛΙΤΘΑΣ - Re: Re: ΚΑΕΛΙΑ

Η Γεωθερμία είναι όχι μόνο εθνικός πλούτος αλλά και ήπια μορφή ενέργειας. Η αξιοποίηση της Γεωθερμίας θα δώσει άλλη πνοή στη Νίσυρο και την ευρύτερη περιοχή. Το περιβάλλον δεν κινδυνεύει από την αξιοποίηση της Γεωθερμίας. Το ανθρώπινο περιβάλλον κινδυνεύει από τους δήθεν οικολόγους της Νισύρου που σκέφτονται και δρουν μεσαιωνικά. Η άλλη άποψη γι' αυτούς είναι απορριπτέα χωρίς συζήτηση και αυτοί που την εκφράζουν είναι καταδικαστέοι. Ο Δήμαρχος Νισύρου πρέπει να πάρει θέση.

NAI STO ERGOSTASIO
Επισκέπτης

#32 Re: Re: Re: Re: Re: ΚΑΕΛΙΑ

2011-04-23 19:54

#28: ΕΛΙΤΘΑΣ - Re: Re: Re: Re: ΚΑΕΛΙΑ

ΟΧΙ ΣΤΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΛΙΘΑΝΘΡΑΚΑ.ΝΑΙ ΣΤΟ ΕΡΟΣΤΑΣΙΟ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΓΕΩΘΕΡΜΙΑ.ΑΣ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ

Επισκέπτης

#33 Re: Re: Re: Re: Re: Re: ΚΑΕΛΙΑ

2011-04-23 22:08

#32: NAI STO ERGOSTASIO - Re: Re: Re: Re: Re: ΚΑΕΛΙΑ

ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΣΤΗ ΝΙΣΥΡΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΣΙΩΠΑΣ.


Επισκέπτης

#34 Re: Re: Re: Re: ΚΑΕΛΙΑ

2011-04-23 22:10

#31: Νισύριος - Re: Re: Re: ΚΑΕΛΙΑ

ΜΕΓΑΛΕ ΕΙΣΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΗΝΕΙΣ ΣΤΡΑΤΟΔΙΚΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙΣ.

ΑΕΙ ΧΑΣΟΥ ΜΥΡΜΗΓΚΑΚΙ...

 


Επισκέπτης

#35

2011-04-25 16:24

Το όνομα ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΡΟΜΙΧΑΛΗΣ με αύξοντα αριθμό 141 είναι λάθος και έγινε πρόταση αφαίρεσης!

Επισκέπτης

#36 Re: Re: Re: Re: ΚΑΕΛΙΑ

2011-04-25 18:31

ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΛΟΥΤΟΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΡΗ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΤΕ. ΟΧΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΠΙΤΙ. Η ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΝΙΣΥΡΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΟΛΥΝΣΗ , ΠΙΘΑΝΗ ''ΦΥΣΙΚΗ'' ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ  ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ ΤΗΣ ΚΛΙΚΑΣ ΒΟΛΕΜΕΝΑ. ΥΠΟΘΕΤΩ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΟΤΙ ΘΑ ΒΟΛΕΥΤΟΥΝ.  ΦΙΛΕ ΑΛΛΑΞΕ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΕΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΖΕΙΣ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΣΑΠΙΟ ΚΟΣΜΟ. ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΘΗΝΗ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΙΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΔΩΣΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΛΑΣΑΡΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΛΟ. ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ; ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΣ.

ARMAS
Επισκέπτης

#37 Re: Re: Re: Re: Re: ΚΑΕΛΙΑ

2011-04-27 12:47

#36: - Re: Re: Re: Re: ΚΑΕΛΙΑ

Αχ, παλληκάρι μου.Δέν είναι μόνο τό εμβόλιο τών χοίρων είναι καί η μόνιμη βλάβη πού προκαλεί τό εμβόλιο τής λαμογιάς καί τής μίζας αδιαφορώντας τό τί θά σκορπίσουν στό πέρασμα τους.

Ευθύμιος
Επισκέπτης

#38 Re:

2011-04-27 17:11

#35: -

Γράφουν οργανωμένα από Αθήνα άτομα που δεν συμφωνούν. Δεν τους διαγράφουν για να φαίνονται πολλοί.

Ξυπνήστε Νισύριοι. Ντροπή να αφήνεται 5 ακραίους άσχετους να θάβουν το νησί.


Επισκέπτης

#39 Re: Re: ??

2011-04-27 17:13

#2: kfmr - Re: ??

Τα ανθρωπάκια του Λιγνίτη και του Μαζούτ θάβουν τη γεωθερμία.


Επισκέπτης

#40

2011-04-28 18:49

diavasa oti abn ginei tha einai i proti fora se energo yfaisteio. den yparxei kyndinos gia ekriksi?

Επισκέπτης

#41 Re: Re:

2011-04-28 23:53

#38: Ευθύμιος - Re: esy apo poy eisai? vriskesai sti Nisiro? Giati edo den yparxei kanenas Eythimios.Ase mas, den xreiazomaste prostates san kai sena.

 

Ευθύμιος
Επισκέπτης

#42 Re:

2011-04-29 00:55

#40: -

Στη Νίσυρο υπάρχει μια ομάδα ανθρώπων, που σκέφτεται και λειτουργεί μεσαιωνικά. Χωρίς τεκμηρίωση επιστημονική λένε όχι στην αξιοποίηση της Γεωθερμίας. Μάλιστα λένε και πράγματα, που δεν έχουν σχέση με την επιστημονική πραγματικότητα. Γι' αυτούς είναι εχθρός της Νισύρου, όποιος έχει άλλη άποψη για το θέμα. Λειτουργούν φασιστικά. Δυστυχώς με τη λογική αυτή συντάσσεται και ο Δήμαρχος Νισύρου και το Δημοτικό Συμβούλιο. Όλοι αυτοί καταστρέφουν τη Νίσυρο και οδηγούν την τοπική κοινωνία σε αδιέξοδο.
Ευθύμιος
Επισκέπτης

#43 Re: Re: Re:

2011-04-29 00:57

#41: - Re: Re:

#35

2011-04-25 16:24

 

Το όνομα ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΡΟΜΙΧΑΛΗΣ με αύξοντα αριθμό 141 είναι λάθος και έγινε πρόταση αφαίρεσης!
Έτσι γίνονται οι εγγραφές. Γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα να ψηφίσουν κάποιοι υπέρ;

 

Ευθύμιος
Επισκέπτης

#44 Re: ??

2011-04-29 00:58

#1: - ??

Τα ανθρωπάκια του Λιγνίτη και του Μαζούτ θάβουν τη γεωθερμία.


Επισκέπτης

#45 Re: Re:

2011-04-29 10:18

#42: Ευθύμιος - Re:

ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΔΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΕΣΣΙΑΣ ΚΙ ΗΡΘΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙΣ.

ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ ΗΛΙΘΙΕ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΗΣ ΝΙΣΥΡΟΥ

ARMAS
Επισκέπτης

#46 Re: Re:

2011-04-29 11:06

#42: Ευθύμιος - Re:

Καλέ μου φίλε ανώνυμε, πού σκέφτεσαι καί λειτουργείς, όχι μεσαιωνικά, αλλά πάντα μέ επιστημονική τεκμηρίωση, έλα εδώ νά σέ φιλοξενήσουμε, νά μείνεις μαζί μας γιά λίγο.Νά σέ ταξιδεύσουμε στήν αρχαία ιστορία τής Νισύρου,στήν πρόσφατη κι άν χρειαστεί καί στήν μεσαιωνική πού όπως φαίνεται γνωρίζεις .Ελά εδώ, ν ακούσεις τούς χτύπους τής καρδιάς μας, όταν ο χειμώνας είναι αγριος ή όταν κάποιος χρειάζεται άμεσα νά πάει σέ νοσοκομείο.Ελά νά δείς πόσο απότομα κόβεται τό χαμόγελο τών παιδιών από τήν αθηνοκεντρική αδιαφορία.Εσύ κατεβαίνεις στούς δρόμους τής Αθήνας,τής Θεσσαλονίκης, τής Πάτρας ή όπου αλλού κι ακούγεται η φωνή σου.Εμείς εδώ φωνάζουμε όλοι μαζί καί δέν μάς ακούει κανένας.Τόν χειμώνα πού σούπα, δύσκολα θά προσεγγίσει τό βαπόρι, κι αυτό θά γίνει άν θέλει ο καιρός. Αλήθεια πές μου κάτι.Εγώ θά συμφωνήσω μέ όλους εσάς πού είστε υπέρ τής γεωθερμίας καί θά πάω αντίθετα στήν επιθυμία όλων τών Νισυρίων,πές μου λοιπόν : φτιάχνεται τό εργοστάσιο πού προτείνετε,καί λειτουργεί κι όλοι αυτοί πού λές ότι λειτουργούν φασιστικά είναι σιωπηλά μέ τό μέρος σας.Μιά μέρα όμως,κατά τά μέσα τού Δεκέμβρη ή Γενάρη τέλος πάντων, γίνεται κάποιο ατύχημα.Η άμεση παρέμβαση είναι επιβεβλημένη για ν αποφευχθούν τά χειρότερα.Πλοίο όμως δέν μπορεί νά προσεγγίσει.Τί γίνεται τότε;Εσύ βέβαια στήν πόλη πού είσαι, θά παίρνης τό μισθό σου,τό πρωί τά παιδιά σου θά πάνε σχολείο, χωρίς νά συμβαίνει τίποτα κι ίσως νά μήν μάθεις ποτε ότι κάποιοι χάθηκαν μαζί μέ τίς φαμίλιες τους,γιατί δέν υπήρχε τρόπος νά τούς προσεγγίσουν ή νά τούς απομακρύνουν.

Καλέ μου φίλε ανώνυμε, άν σκέφτεσαι τώρα λίγο Νισύρικα μετά από αυτό,πες σ αυτούς πού κάτι ίσως σ έχουν υποσχεθεί,ακόμη κι άν είναι ακίνδυνη η γεωθερμία, δέν μπορεί νά γίνει στή Νίσυρο.

Γνωρίζω ότι θές νά φωνάξεις κι εσύ, ότι δέν μπορεί νά θυσιάζονται μέρη καί άνθρωποι μέ μοναδικό τελικά όφελος τηλεοπτικές εκπομπές πού νά δείχνουν πώς έγινε μιά καταστροφή καί νά προτείνουν εκ τών υστέρων ότι δέν έπρεπε νά γίνει εκεί η γεωθερμία.Γιά τούς περισσότερους ίσως είναι μιά απλή υπόθεση.Κάποια συμφέροντα θέλουν νά κάνουν ένα εργαστάσιο γεωθερμίας  καί κάποιοι αντιστέκονται.΄Αλλοι τό προσπερνούν,ούτε κάν τούς απασχολεί.Γιά μάς όμως κι ελπίζω ότι τώρα ίσως καί γιά σένα είναι θέμα επιβίωσης, όχι τών ατόμων μας αλλά τού ίδιου τού νησιού μας.Θέλω νά πιστεύω πώς άν έρθεις εδώ,αν ακούσεις τούς χτύπους  τής καρδιάς τής Νισύρου θά πρωτοστατείς στήν προάσπιση της καί θά μείνης γιά πάντα εραστής της.

Αν πάλι παραμένεις στίς θέσεις κι απόψεις σου για οποιονδήποτε λόγο,σέ παρακαλώ παραμέρισε άν θέλεις καί μήν πολεμάς τόν έρωτα μας γιά τό νησί μας καί τήν απόφαση μας νά τό παραδώσουμε όσο μπορούμε λιγότερο τραυματισμένο στά παιδιά καί τά εγγόνια μας.Καί κάτι άλλο,καλέ μου φίλε.Γιά όλους αυτούς πού λένε ότι θεωρούν τή Νίσυρο οι Νισύριοι σάν ιδιοκτησία τους.Αν έτσι δέν έβλεπε τήν Ρώ κι η Αχλαδιώτου νάσαι σίγουρος ότι η Ρω θάχε προηγηθεί από τά Ιμια.

Κι αν ακόμη νομίζεις πώς όλοι εδώ είμαστε τρελλοί μαζί μέ τόν Δήμαρχο μας καί τό Δημοτικό Συμβούλιο,σε πληροφορώ ότι πάντα μ αυτήν-γιά τούς άλλους τρέλλα-γράφτηκε η ιστορία.

Υστερόγραφο:

Είδες καλέ μου φίλε ότι τώρα τό 17% τής ΔΕΗ θά πωληθεί;Αύριο ίσως κι ολόκληρη.Τί θά γίνει τότε καλέ μου φίλε;Ποιός θά ορίζει τό μέλλον τού νησιού μας.Μή βιαστείς νά μού πείς ότι θά υπάρχουν συμβάσεις.Τέτοιες δέν υπήρχαν καί στήν Φουκοσίμα;Τί έγινε; Απετράπησαν τόσοι θάνατοι;Σάν έρθει τό κακό τί νά τήν κάνουμε τήν όποια αποζημίωση;Σάν θά βγαίνει τέτοια ποσότητα Ραδωνίου πού θά είναι αποτρεπτική η κατοίκηση τού νησιού μας, τί νά τά κάνουμε τά διαμερίσματα καί τίς αποζημιώσεις ή ό,τι θά προβλέπουν αυτές οι συμβάσεις.

Τώρα αρχίζεις καί φωνάζεις κι εσύ μαζί μας.Σέ καταλαβαίνω, είσαι στό σωστό δρόμο...

Σέ φιλώ

ΓΕΩΘΕΡΜΙΚΟΣ
Επισκέπτης

#47 Re: Re: ??

2011-04-29 13:48

#14: Νίκος Μ. - Re: ?? 

 ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΜΙΖΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΟΛΕΜΑ !!!


Επισκέπτης

#48 Re: ??

2011-05-02 10:39


Επισκέπτης

#49 Re: Re: ??

2011-05-02 14:01

#14: Νίκος Μ. - Re: ?? 

 Επειδή είσαι αβαθός, έμπα και δίαβαζε!

http://polyvotis.wordpress.com


Επισκέπτης

#50 Μας εσκασες!

2011-05-03 20:21

Ρε μην ασχολέίστε με τον κομπλεξικό! Ούτε Νισύριος είναι ούτε άνθρωπος για συζήτηση. Έχει βρωμέσει όλο το ιντερνετ με τις προπαγανδιστικές μαλακιες του. Να την βάλεις μεσα στην αυλή σου τη γεωθερμία ρε, να εισπνέετε και να πίνετε νερό απο τα απόβλητα εσυ και η οικογενεια σου.